Każdego dnia setki milionów osób na świecie wchodzi na Internet, aby sprawdzać jakieś informacje, przeglądać pocztę e-mail i korzystać z komunikatorów webowych. Wiele osób bez zastanowienia wpisuje adres pożądanej strony poczynając od www., następnie cieszy się upragnionym dostępem do strony internetowej.
Mało kto jednak zwraca uwagę na subtelne różnice, która pojawiają się przed samym adresem www, a są nimi wspomniane w tytule artykułu protokoły HTTP i HTTPS. Co one oznaczają, jakie są różnice i kiedy jaki należy stosować? Na te pytanie odpowiemy w poniższym artykule!
Czym jest HTTP? Jest to nic innego jak skrót od angielskich słów Hypertext Transfer Protocol, które oznaczają przesyłanie danych między klientem (przeglądarką internetową) a serwerem danych. Protokół ten zatem ma za podstawowe zadanie umożliwić przesyłanie danych od serwera (na którym znajdują się pliki odpowiedzialne za wysyłanie danych i same dane) do przeglądarki internetowej. W dzisiejszych czasach nie ma raczej takiej opcji aby jakiś serwer nie posiadał zainstalowanej tej usługi, ponieważ jest ona jedną z podstawowych usług instalowanych przez administratorów serwerów danych.
No właśnie, a czym jest różniący się jedną literką HTTPS? Jest to nic innego jak wersja zabezpieczona, pozwalająca na bezpieczniejsze przesyłanie danych pomiędzy przegląrką, a serwerem danych. HTTPS szyfruje dane za pośrednictwem specjalnych certyfikatów takich jak najbardziej popularny SSL albo mniej znany TSL.
Dzięki instalacji tego typu certyfikatów na serwerze dane są w specjalny sposób szyfrowane przez co zapewne jak się domyślasz niejako komunikacja między Tobą a serwerem jest bezpieczniejsza, dlatego też dane będzie trudniej przechwycić potencjalnym złodziejom danych w sieci. Od razu warto powiedzieć, że sam protokół to nie jest szyfrowanie, nazwa jego tylko wskazuje na to, że korzysta z dodatkowej formy zabezpieczenia komunikacji, dlatego też dodawane są tam protokoły takie jak SSL i TSL.
Jak wiadomo przejście z protokołu HTTP na HTTPS wymaga zmiany konfiguracji plików oraz aplikacji zewnętrznych, które towarzyszą zarządzaniu danymi takich jak np. Google Analytics, i Search Console. Należy także pamiętać o przekierowaniach 301, dzięki którym nie utraci się wypracowanych pozycji. Z kwestii technicznych warto wspomnieć, iż zmiany z protokołu HTTP na HTTPS są niemalże konieczne w przypadku sklepów internetowych, które powinny posiadać dodatkowe zabezpieczenia, aby w ogóle widniały w indeksie wyszukiwarki Google, która jak wiadomo postawiła ścisły wymóg posiadania szyfrowania zabezpieczającego dane na stronie internetowej tak aby potencjalnie korzystający ze sklepów mieli komfort bezpieczeństwa w dokonywaniu zakupów.
Niewątpliwie zmiana protokołu HTTP na HTTPS zaczyna powoli przynosić spodziewane efekty w postaci większego komfortu dokonywania zakupów w sklepach internetowych przez internautów. Standard, który narzuciła wyszukiwarka internetowa Google przyniesie na pewno korzyści długofalowe, a znikomy koszt roczny przejścia na tego typu rozwiązanie (rzędu ok 50 złotych) nie jest wielkim wydatkiem dla przedsiębiorców prowadzących działalności gospodarcze, a na pewno przynosi korzyści w postaci większej pewności tego, że zgromadzone dane w sklepie nie wypłyną i nie będzie nikt miał z tego tytułu pretensji.
Miło nam poinformować, że przeszliśmy pozytywnie weryfikację i uzyskaliśmy certyfikat "Rzetelna Firma" KRD.
Doświadczenie naszego konsultanta SEM zostało potwierdzone poprzez przyznanie Certyfikatu Google Advertising Professional.
Średnia ocena jakości usług SitePromotor Głosów: 5/5 (17 Głosujących)